Nasz tabor

Pierwszymi drezynami jakie otrzymaliśmy były dwie drezyny ręczne DR02 i DR04 oraz drezyna z silnikiem spalinowym DL2-01. Po zakończeniu służby na PKP były eksponatami w Technikum Kolejowym w Stargardzie Szczecińskim. Po likwidacji technikum, drezyny zostały przetransportowane na teren Technikum Kolejowego w Szczecinie, gdzie zostały ustawione na fragmentach toru jako pomnik. W 2004 roku przeszły one powierzchowny remont, przeprowadzony (w ramach pracy dyplomowej) przez uczniów klasy 4A technikum. W czerwcu 2006 wystąpiliśmy do dyrekcji technikum o nieodpłatne przekazanie tych drezyn na rzecz naszego Towarzystwa i już pod koniec miesiąca drezyny zostały przewiezione do prywatnego warsztatu pana Zbigniewa Szostaka, który poświęcił bardzo dużo swojego cennego czasu na remont układu napędowego i konstrukcji drezyn ręcznych. Drezynę spalinową wyremontował pan Piotr Cybulski. Zakres prac przy tej drezynie był duży ponieważ długi postój "pod chmurką" sprawił, że silnik nie nadawał się do użytku. Jednak Panu Piotrowi udało się go doprowadzić do stanu używalności :)

Czwartą drezyną jaką dostaliśmy jest DL2-02. Pojazd został znaleziony w "ciemnościach" magazynu należącego do Oddziału Drogowego w Choszcznie. Po rozmowach z dyrekcją PKP PLK S.A. podjęto decyzję o przekazaniu drezyny na stan naszego Towarzystwa. I w tym miejscu serdecznie dziękujemy panu Andrzejowi Trąbskiemu, naczelnikowi sekcji ISE Choszczno, za ratunek drezyny przed złomowaniem. Pierwsza prezentacja jeszcze nie wyremontowanej drezyny, odbyła się w czasie imprezy plenerowej w Stargardzie Szczecińskim. Obecnie drezyna jest w pełni sprawna i pojawi się na tegorocznym Zlocie Drezyniarzy w Wolsztynie.

Kolejnym pojazdem, który wszedł na stan naszego Towarzystwa była duża 12 osobowa drezyna DR08. Została ona zakupiona w 2007 roku w Warsztacie Pojazdów Nietypowych pana Kazimierza Leśniewskiego. Drezyna służy przede wszystkim do jazd grupowych oraz wyścigów na czas (podczas pikników drezynowych).

W paĽdzierniku 2007 roku, powstała wizja postawienia na tory Fiata 126p czyli poczciwego "malucha". W ten sposób rozpoczeły się prace nad naszym "Drezyluchem". Doprowadzenia tego projektu do końca podjął się kolega Paweł Uziębło, który sam zaprojektował dystanse potrzebne do montażu kół na bębnach hamulcowych, wykonał instalację elektryczną dodatkowego oświetlenia, no i co najważniejsze, wymyślił nazwę "Drezyluch":) Jednak pomimo, prawidłowego wykonania dystansów, podczas jazdy próbnej okazało się, że koła od wózka torowego są zwichrowane. Zostały dostarczone na tokarnie, gdzie okazało się, że zestawy są popękane, co w efekcie unieruchomiło naszego Drezylucha. Obecnie użytkujemy nowe zestawy kołowe.


Drezyny ręczne

DR02

fot. Ryszard Radziun
Typ: "kiwajka"
Rok produkcji: -
Liczba miejsc: 2 - 3
Opis: Nasza "mała" najcenniejsza drezynka:) Jej przełożenie pozwala osiągnąć sporą prędkość, przy dosyć niewielkim wysiłku. Najczęściej wykorzystywana do przejażdżek z dziećmi podczas pikników drezynowych. Dodatkowo jest wyposażona w dwa duże schowki, zamykane na klucz.

DR03

fot. Sławomir Wieczorek
Typ: "kiwajka"
Rok produkcji: -
Liczba miejsc: 4
Opis: Drezyna zakupiona od drogowców z ISE Białogard. Była to "goła" rama z mechanizmem napędowym, którą odmalowaliśmy, a następnie zamontowaliśmy stolarkę. Niestety w czasie ostatniego przejazdu, zostałą wytopiona panewka mocująca oś napędową, dlatego drezyna jest wyłączona z eksploatacji.

DR04

fot. Ryszard Radziun
Typ: "pompa"
Rok produkcji: -
Liczba miejsc: 8 (4 osoby pompujące i 4 siedzące)
Opis: Podobnie jak DR02 posiada bardzo dobre przełożenie, pozwalajce na osiąganie dużych - jak na drezynę ręczna - prędkości. Obecnie ze względu na zużycie kół zębatych staramy się jej zbytnio nie eksploatować, ale podczas imprez drezynowych służy do krótkich przejażdżek z uczestnikami imprez.

DR08

fot. Marek Czapiewski
Typ: "pompa"
Rok produkcji: 2007
Liczba miejsc: 12 (4 osoby pompujące i 8 siedzących)
Opis: Najmłodsza drezyna na stanie naszego Towarzystwa. Wyprodukowana na zamówienie w 2007 roku. Niestety przekładnia tej drezyny nie pozwala na dłuzszą jazdę, gdyz po osiągnięciu pewnej niewielkiej prędkości, pompowanie staje się bezużyteczne. Drezyna jest wyposażona w hamulce tarczowe, zamontowane na jednej osi. Uruchamiane za pośrednictwem układu pneumatycznego oraz linki (hamulec ręczny).

Drezyny spalinowe

DL2-01

fot. Ryszard Radziun
Typ i pojemność silnika: WFM 175 cm3
Rok produkcji: 1959
Liczba miejsc: 2
Opis: W pełni sprawna technicznie, drezyna spalinowa. Wyposażona w oryginalny silnik WFM 175. Posiada instalcję oświetleniową oraz hamulce bębnowe, działające na tylną oś. Drezyna pozyskana z Technikum Kolejowego w Szczecinie.

DL2-02

fot. Sławomir Wieczorek
Typ i pojemność silnika: WSK 125 cm3
Rok produkcji: -
Liczba miejsc: 2
Opis: W pełni sprawna technicznie, drezyna spalinowa. Wyposażona w silnik od motocykla WSK o pojemności skokowej 125 cm3. Drezyna przekazana na rzecz Towarzystwa z ISE Choszczno dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Trąbskiego.

DM4-01 (Drezyluch)

fot. Sławomir Wieczorek
Pojemność silnika: 657 cm3
Rok produkcji: 1985
Liczba miejsc: 4
Opis: Nasz pojazd przystosowany zarówno do jazdy po drodze jak i po torze kolejowym. Tymczasowo unieruchomiony ze względu na prace mające na celu dostosowanie starych dystansów do nowych kół kolejowych.


(C) Sławomir Wieczorek & Adam Czerwiński 2010
This page is powered by Notepad ;-)